Pierwszy post 115
Pierwszy post

Zatrzymany podchodzi do kwadratowego otworu, z którego sączy się trupio białe światło. Wkłada ręce w okienko i czeka aż zostanie zakuty w kajdanki. Drzwi otwierają się z bolesnym zgrzytem zardzewiałych zawiasów i z cienia wyłania się strażnik. Ma na sobie mundur w stopniu kaprala. To potężnie zbudowany mężczyzna o ospowatej, czerwonej twarzy. Więzień wychodzi z celi i zostaje popchnięty w głąb przejścia oświetlanego brudną żarówką, z której sączy się żółte światło drżące jak w gorączce. Przemieszcza się wzdłuż ociekających wilgocią murów i nie może wyzbyć się wrażenia, że korytarz cierpi na łuszczycę tynku, jakby wnętrzności ubeckiego więzienia dręczyła jakąś przewlekła choroba zżerającą ściany aż do krwawych ceglanych ran.

Mijają kolejne cele. Zamknięci w nich więźniowie zapewne teraz wzdychają z ulgą, że tym razem to nie oni będą przesłuchiwani. Czeka ich parę godzin spokoju, bez tej walki z samym sobą, aby przyznać się do wszystkiego, czego sobie zażyczą bezwzględni oprawcy, i zakończyć ten koszmar wypełniony fizycznym i psychicznym bólem, który wydaje się nie mieć końca. Skręcają w prawo i wchodzą po schodach. Na piętrze zostaje po raz kolejny pchnięty w kierunku jedne-go z zamkniętych pomieszczeń. Strażnik poprawia mundur i puka, nasłuchując.

— Wlaz!

Wchodzą do jasnego wnętrza. Żołnierz zamyka za sobą drzwi i stając na baczność, oddaje honor oficerowi Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

— Towarzyszu kapitanie, przyprowadziłem więźnia numer sto dwudziesty trzeci! — Kapralu, jak będziecie potrzebni to was zawołam, jasne?

— Jasne, oczywiście, że jasne — przytakuje strażnik, jednocześnie odwraca się na pięcie i odchodzi w kierunku pomieszczenia obok.

Przez niedomknięte drzwi widać jak rozpina i ściąga górę od munduru. Wiesza ją na krześle. Przymyka drzwi plecami, zostawiając sobie lukę wielkości pięści. Ma przecież złożyć nieoficjalny raport z przebiegu przesłuchania, jak zwykle zresztą.

Oficer śledczy to mężczyzna około trzydziestoletni, średniego wzrostu i krępej postury. Brunet ostrzyżony na jeża z charakterystycznym wąskim, garbatym nosem. Zaciera mocne, żylaste dłonie, mruży bystre, ciemne oczy wciśnięte w kwadratową twarz i zapala papierosa. Z zainteresowaniem obserwuje więźnia, który wytrzymuje jego wzrok i dumnie podnosi głowę.

— No proszę, kogo my tu mamy? Pułkownik Witold Urbanowicz, podobno as myśliwski i bohater bitwy o Anglię, aż dziw, że nie słyszałem...

Więzień podchodzi krok bliżej i zwraca się do śledczego uprzejmym głosem:

— Skoro jestem panu nieznany, to chciałbym wiedzieć, co tu robię i o co jestem oskarżony. Byłem już przez wasze służby zatrzymany, kiedy w Hotelu Europejskim powiedziałem oficerom Ludowego Wojska Polskiego, co o nich myślę, a myślę, że prawdziwi pułkownicy zostali po tamtej stronie, wiadomo, jakiej.

— Spokojnie, obywatelu, spokojnie, na razie jesteście tylko zatrzymani do wyjaśnienia, a co dalej z wami będzie, to się jeszcze obaczy, jak to mówią w praniu — chichocze ze swojego żartu, który tylko dla niego jest śmieszny. Ale nie, nie tylko.

Właśnie rozlega się rechot dochodzący z pomieszczenia obok i głuche odgłosy uderzeń w drewno, to kapral bawi się gumową pałą z prętem w środku.

Oficer śledczy oczywiście już zdążył się zapoznać z aktami sprawy i doskonale wie, z kim ma do czynienia. Teraz taksuje więźnia od stóp po głowę i zapewne zastanawia się, jak poprowadzić śledztwo.

Zatrzymany ma około czterdziestu lat. Wysoki, szczupły, lekko siwiejący blondyn z mocnymi zakolami, włosy zaczesane do góry. Oczy jasne i dumne, w których nie widać nawet cienia załamania z powodu sytuacji, w jakiej się znalazł. Twarz pociągła z lekko garbatym nosem nadającym jego twarzy szlachetności. I jeśli można człowieka porównać do jakiegoś zwierzęcia, to niewątpliwie przypomina drapieżnego ptaka, a ze względu na zdecydowane ruchy, bystrość oka i aurę szlachetności, która promieniuje z całej jego postury, najbardziej trafny wydaje się orzeł bielik. Ludzie, którzy mieli zaszczyt go poznać, muszą przyznać, że to trafne porównanie, bo niewątpliwie swoim życiem i postawą uosabia godło narodu polskiego ceniącego wolność ponad wszystko. Jest niczym orzeł wykuty ze stali, zahartowany w ogniu licznych walk powietrznych, bo nie można pominąć faktu, że był asem myśliwskim i bohaterem bitwy o Anglię, kiedy ważyła się na szali niepodległość tego wielkiego i dumnego narodu.

Witold Urbanowicz rozgląda się po pomieszczeniu. Na środku pokoju stoi biurko z lampką służącą do drażnienia oczu podczas przesłuchania. Z drugiej strony blatu postawiono telefon służbowy i kryształową popielniczkę, w której tli się papieros. Na środku czeka... o dziwo, całkiem spora teczka z aktami sprawy. W rogu pomieszczenia zalega duży sejf niczym szafa wykuta ze stali. Z drugiej strony zainstalowano piecyk typu koza i widać przez niedomknięte drzwiczki języki ognia obejmujące szczapy drewna. Na parapecie okratowanego okna umieszczono parę donic z kwiatami.

Oficer Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego wyciąga z akt kartkę. Przegląda ją z uwagą, paląc papierosa. Po chwili pokazuje Urbanowiczowi łaskawym gestem, aby usiadł. Zatrzymany, kiedy siada na taborecie, zauważa na siedlisku ślady świeżych obić i smugi krwi starte niechlujnie. Posłusznie czeka na jakieś pytanie. — Widzę, że mój poprzednik skrupulatnie spisał zeznania. I co my tu mamy ciekawego?... Po klęsce wrześniowej wyprowadziłeś do Rumunii pięćdziesięciu podchorążych ze szkoły lotniczej w Dęblinie, aby ode-brać rzekomo dostarczone przez zachodnich sojuszników samoloty. Jednak obiecanych maszyn tam nie było, a ponieważ nie chciałeś zrezygnować z walki, wróciłeś do Polski, gdzie trafiłeś do sowieckiej niewoli. Uciekłeś z niej i po trzech dniach dotarłeś z powrotem do swoich podchorążych. Następnie przez Bejrut dotarliście do Francji, a w końcu do Wielkiej Brytanii. Po przeszkoleniu na Hurricane’ach zostałeś skierowany do Sto Czterdziestego Piątego Dywizjonu Myśliwskiego RAF-u, w którym zestrzeliłeś Messerschmitta i zniszczyłeś bombowiec typu Junkers. Dwudziestego pierwszego sierpnia zostałeś przeniesiony do Warszawskiego Trzysta Trzeciego Dywizjonu Myśliwskiego imienia Tadeusza Kościuszki, który został powołany do istnienia z rozkazu inspektora generalnego Sił Powietrznych w dniu dwudziestego drugiego lipca czterdziestego roku. Drugiego sierpnia miejscem jego stacjonowania stała się baza Northolt w hrabstwie Middlesex na obrzeżach Londynu. I tak dalej, suche fakty...

Ubek zanurza się ponownie w akta. Przekłada kolejne kartki. Ogląda zdjęcia. Wyciąga jedną z fotografii i uśmiecha się do siebie.

— Ci Anglicy mają specyficzne poczucie humoru. Co to ma być?! — Odwraca zdjęcie i pokazuje.

Na fotografii widać paru żołnierzy, którzy jeżdżą na rowerach po krótko wystrzyżonej trawie. Mają na głowach hełmofony lotnicze i wyglądają na rozbawionych zaistniałą sytuacją. Urbanowicz tłumaczy:

— Komendant Bazy Northolt wymyślił tego typu trening, czyli tak zwane ćwiczenie na „rowerach fruwając”. Mieliśmy się uczyć angielskiej taktyki walki, podobno była najlepsza na świecie.

— Czy te treningi na ziemi były wam potrzebne? Przecież już mieliście doświadczenie zdobyte w czasie starć powietrznych z pilotami niemieckimi w Polsce i we Francji?

— Pułkownik Stanley Vincent na nasze protesty od-powiadał, a raczej chwalił się. — Urbanowicz naśladuje swojego byłego przełożonego: — Polacy mnie teraz nienawidzą bardziej niż Niemców... Wtedy jeszcze nie miał pojęcia, co to znaczy nienawiść do nazistów...Witold na to wspomnienie pochmurnieje na twarzy, widać, jak napinają się mięśnie jego szczęk i żyły w skroniach pulsują.

To oczywiście nie umyka uwadze oficera śledczego. Jest wyczulony na tego typu objawy wzrostu ciśnienia i grymasy mimiki zdradzające skrywane uczucia. Na obliczu ubeka również daje się zauważyć wzburzenie, coś w nim narasta pod wpływem myśli i uczuć, w końcu daje im upust:

— Tak, co ci Anglicy mogą wiedzieć o okupacji niemieckiej, której uniknęli, dzięki swoim sojusznikom i paktom z Rosją. Oni nie mieli do czynienia z bestialstwem esesmanów, nikt ich nie aresztował w środku nocy i nie zamykał w katowniach... Co oni mogą wiedzieć o przymusowych wywózkach na roboty do Trzeciej Rzeszy, o łapankach i rozstrzeliwaniu ludzi w ramach odwetu za działalność wywrotową i konspiracyjną, o mordowaniu całych rodzin za pomoc Żydom, o eksterminacji w gettach, w których dzieci umierały na ulicach z głodu, no i o niemieckich obozach koncentracyjnych, istnych fabrykach śmierci, gdzie nic nie mogło się zmarnować? Czy oni w ogóle wiedzą, że po ograbieniu z dobytku i zagazowaniu wykorzystywano ludzki tłuszcz do produkcji mydła, że włosami więźniów wypychano materace, a z ich popiołów robiono nawóz użyźniający ogródki warzywne? A może słyszeli o kolekcjonowaniu tatuaży i oprawianiu książek w ludzką skórę, że nie wspomnę o eksperymentach pseudomedycznych doktora Mengele na dzieciach i kobietach w ciąży. Co ci Anglicy mogą wiedzieć o okupacji niemieckiej? Czy ten wasz komendant bazy w ogóle stracił kogoś bliskiego?

— Nie wiem, ale pod koniec wojny był już innym człowiekiem i nie robił tak głupich uwag...

— Mierzi mnie ten zgniły kapitalistyczny zachód, oparty na kłamstwie leniwych burżujów wyzyskujących klasę robotniczą. A ciebie te napuszone Angole nie wkurwiają?

— Owszem, czasami mnie drażnili, ale nie mam ochoty na ich karanie za to, że urodzili się w wyższych sferach czy dobrze sytuowanych rodzinach.

— I tu się właśnie różnimy, bo to robactwo żerujące na żywej tkance ludu pracującego trzeba tępić, niszczyć, rozdeptywać...

Ubek nie może usiedzieć. Wstaje, gasząc papierosa. Stawia czajnik na piecyku. Wlewa do niego wodę z butelki stojącej na parapecie. Zatrzymuje się jakby sobie o czymś przypomniał i podlewa kwiaty — dokładnie, można by rzec, wręcz troskliwie.

Urbanowicz jest ciekawy wyrazu jego twarzy. Do tej pory był przeświadczony, że człowiek dbający o rośliny musi je lubić i jest w stanie tymi samymi uczuciami obdarzać ludzi. Może ma liczną rodzinę, rodziców, żonę, dzieci i jest kochającym i troskliwym synem, mężem, ojcem, kto wie...

Niestety ubek nie odwraca się do niego. Podchodzi do kuchenki i wsypuje herbatę do szklanki. Przesłuchiwany w tym czasie wraca do przerwanego wątku, woli odpowiadać niż czekać na kolejne pytanie:

— Te ćwiczenia były nam potrzebne, aby uczyć się angielskiej taktyki walki powietrznej i stać się integralną częścią Królewskich Sił Powietrznych. Naszym problemem było to, że słabo znaliśmy język naszych sojuszników.

— No to opowiadajcie, obywatelu, opowiadajcie. Mamy dużo czasu, chcę mieć ogólne pojęcie o tym, co się działo na zachodzie, bo zapewne wiecie o tym, że tu w konspiracji człowiek narażał się na aresztowanie każdego dnia, a wy tam podobno w Wielkiej Brytanii prowadziliście szampańskie życie, hulanki, swawole, jak to mówią: kobiety, wino, śpiew, chętnie posłucham jakiejś pikantnej historyjki...

Śledczy rozsiada się wygodnie na krześle, zakłada nogę na nogę. Czeka aż zagotuje się woda. Urbanowicz spogląda w okno i zaczyna opowiadać:

— Było wśród nas wielu pogromców niewieścich serc, to prawda, ale zacznijmy od początku. Polskich pilotów wozili codziennie do szkoły językowej, to było niedaleko naszej bazy w Uxbridge...

Komentarze do wpisu (115)

15 października 2017

SUPER !!!

10 listopada 2017

http://levitrageneric-cheapest-price.net/ - levitrageneric-cheapest-price.net.ankor cheapest-priceventolinonline.net.ankor http://levitra-online-cheap.net/

10 listopada 2017

http://levitrageneric-cheapest-price.net/ - levitrageneric-cheapest-price.net.ankor cheapest-priceventolinonline.net.ankor http://levitra-online-cheap.net/

10 listopada 2017

http://levitrageneric-cheapest-price.net/ - levitrageneric-cheapest-price.net.ankor cheapest-priceventolinonline.net.ankor http://levitra-online-cheap.net/

10 listopada 2017

http://levitrageneric-cheapest-price.net/ - levitrageneric-cheapest-price.net.ankor cheapest-priceventolinonline.net.ankor http://levitra-online-cheap.net/

10 listopada 2017

http://levitrageneric-cheapest-price.net/ - levitrageneric-cheapest-price.net.ankor cheapest-priceventolinonline.net.ankor http://levitra-online-cheap.net/

10 listopada 2017

http://levitrageneric-cheapest-price.net/ - levitrageneric-cheapest-price.net.ankor cheapest-priceventolinonline.net.ankor http://levitra-online-cheap.net/

26 listopada 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

26 listopada 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

26 listopada 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

26 listopada 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

26 listopada 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

26 listopada 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

26 listopada 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

26 listopada 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

27 listopada 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

27 listopada 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

14 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

14 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

19 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

19 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

19 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

19 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

19 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

19 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

19 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

19 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

19 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

19 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

20 grudnia 2017

http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor buyventolin-online.mobi.ankor http://buylevitrageneric.mobi/

31 grudnia 2017

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

31 grudnia 2017

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

31 grudnia 2017

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

31 grudnia 2017

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

31 grudnia 2017

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

31 grudnia 2017

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

31 grudnia 2017

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

31 grudnia 2017

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

1 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

4 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

13 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

13 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

13 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

13 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

13 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

13 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

13 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

13 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

13 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

13 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

14 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

14 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

14 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

14 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

25 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

25 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

25 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

25 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

25 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

25 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

25 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

25 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

27 stycznia 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

1 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

1 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

1 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

1 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

1 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

1 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

1 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

1 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

2 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

2 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

21 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

22 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

22 lutego 2018

http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor pricespharmacy-canadian.online.ankor http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl